Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát, a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Szódabikarbóna díszek - Csináld magad!

Szódabikarbóna díszek - Csináld magad! Te is szívesen elkészítenéd a saját szódabikarbóna díszedet házilag, de nem tudod hogyan fogj hozzá? Itt egy tuti recept képekkel, hogy a Te szódabikarbónás díszeid is csillogóan fehérek és repedéstől mentesek legyenek!

Szódabikarbóna díszek - Csináld magad!

Az adventi díszeim kapcsán olyan sokan kerestetek már meg a rajtuk található szódabikarbónás díszeim receptjéért, hogy úgy döntöttem, megírom Nektek! Ezek a mutatós, csillogóan fehér díszek felhasználhatóak adventi díszekre, karácsonyfa díszeknek vagy bármilyen dekorációs célra. Remek ajándékötlet és nem utolsó sorban szuper családi program is lehet belőle! Mielőtt nekilátnál, kérlek, olvasd teljesen végig a cikket! Lássunk is hozzá!

A szódabikarbóna díszek hozzávalói és az előkészületek:

Szódabikarbóna díszek hozzávalói

1 egység kukoricakeményítő

2 egység szódabikarbóna

1+1/4 egység víz (azaz egy egész és még egy negyed egység)

Az, hogy mit nevezünk ki egységnek, az csak rajtunk áll! Ez lehet egy csésze, egy bögre vagy egy mérőpohár is, attól függően, hogy hány darab szódabikarbónás díszt szeretnénk készíteni. Én kezdőknek azt javasolnám, hogy egy bögrét vegyenek egységnek, abból is szép nagy adag lesz, lyukasztó mérettől függően, kb 40-50 db :) 

Fontos! Az egység mindig valamilyen (fent említettek hasonló) eszköz legyen, NE mértékegység pl. kilógramm. Saját tapasztalatból tudom, hogy úgy nem műdödik.

Ha megvagyunk az egység kiválasztásával, készítsünk ki a szódabikarbónás díszek minden alapanyagát, az "egységmérőt" és egy kis folpackot vagy bármit, amiben légmentesek le tudjuk majd zárni a kész szódabikarbónás masszát (ez nagyon fontos!)

Figyelem! A massza ahogy elkezd hűlni a gázról levéve (azaz száradni), a külső rétege elkezd megkeményedni. Ezért olyan fontos, hogy elő legyen készítve valami, amibe majd bele tudjuk tenni hűlni. Néhány perc is elegendő ahhoz, hogy megszáradjon és berepedjen a külső réteg!

Na de kezdjünk is bele! :)

A szódabikarbónás massza elkészítése:

Szódabikarbóna dísz készítése   

  1. Tegyünk minden hozzávalót egy vastagabb falú lábasba és közepes lángon kezdjük el kavargatni. (Ezt csak zárójelben jegyzem meg, megnyugtatáskép, hogy a végén esetlegesen beleragadt massza, kis áztatással, villámgyorsan eltávolítható, így nem kell aggódni, hogy órákig kell sikálni majd a lábast.)
  2. Viszonylag hamar elkezd forrni és buborékokat képezni, eközben is folyamatos kevergetést igényel (érdemes lapos végű fakanalat használni, hogy az edény talpát nagyobb felületen érje).
  3. Az idő elteltével egyre több darabka kezd összeállni, ezeket a fakanállal mindig szedjük fel. Készüljünk fel lelkiekben, hogy ahogy kezd majd összeállni, annál nehezebb lesz kavargatni, de edzésnek kiváló :)

Szódabikarbóna dísz készítése   

  1. A képeken láthatjátok, hogy áll össze a massza kb. 10 perc alatt. Az utolsó előtti képen az állaga még olyan, mint a sűrűbb tejbegrízé, de a végeredményhez ennél egy kicsit keményebb "tésztára" van szükség. A szódabikarbónás masszánk akkor mondható késznek, amikor az állaga olyan, mint a krumplipürének (nem a bolti porból készültnek, hanem a valódinak :D)
  2. Amint késznek nyilvánítottuk, lezárjuk a gázt és azonnal letakarjuk valamivel. Becsomagolhatjuk folpackba, egy zárható műanyag dobozba tölthetjük vagy egy zacskóba, a lényeg, hogy légmentes legyen. Én most tutira mentem: betekertem folpackba (és mivel óriási adagot gyúrtam, nem mertem kockáztatni) és még egy zacsiba is beletettem.

Szódabikarbóna dísz készítése 

  1. Most jó pár órára hűlni hagyjuk, pontosabban addig, amíg teljesen ki nem hűl a massza. Ennek az egyik oka, hogy szétégetné a kezünket, ha elkezdenénk vele dolgozni, a másik, hogy azonnal szét is repedne a teteje és nem lenne szép.
  2. Az elején említettem, hogy miért kell azonnal lefedni a kész masszánkat. Ha netán mégis belefutunk olyanba, hogy a külső rétege megszárad, akkor csak vágd le és dobd ki vagy tedd félre és készíts abból is díszt! Ha felhasználod, a csomósabb darabok meg fognak látszódni, így apróbb, cizelláltabb mintákhoz ezt ne használd!
  3. Én általában, vagy este szoktam felfőzni és másnap délelőtt dolgozok vele, vagy délelőtt és akkor délután szaggatok :) Fontos, hogy teljesen kihűljön és akkor kezdődhet a móka!

Szódabikarbónás díszek szaggatása

Elérkeztünk a legjobb részhez! Ebben segíthetnek a gyerekek is :) A nyújtódeszkát hintsük meg vékonyan szódabikarbónával és úgy, ahogy azt egy kelt tésztával is tennénk, gyúrjuk át a masszát és nyújtsuk ki. Aki dolgozott már fondanttal vagy marcipánnal, annál ismerős lesz a helyzet, mert állagra nagyon hasonló.

A nyújtás vastagsága attól függ, hogy milyen szaggatókat használunk. Nekem van nagyon cizellált hópehely szaggatóm, több méretben, dombornyomó résszel, ehhez pl. kb 3 mm vastagságra van szükségem, míg a nagyobb mintájú dombornyomós szaggatóimhoz 7-10 mm szükséges. Ezt úgyis érezni fogjátok és igazítotok a vastagságon.

           

A szódabikarbónás díszek száradása

A szódabikarbónás díszek száradása röviden is tömören SOKÁIG TART és függ a díszek vastagságától. A pici, vékony díszek (mint az én mini hópelyheim) nagyjából 1 nap alatt száradnak meg, de vastagabbaknak akár 3-4 napra is szüksége lehet! A díszeket NEM szabad sütőben szárítani, szobahőmérsékleten, egyesével pl. tálcára pakolva hagyjuk száradni!

TIPPEK A TÖKÉLETES SZÓDABIKARBÓNÁS DÍSZEINK ÉRDEKÉBEN

  •  A gyorsabb száradás érdekében a vastagabb díszeket naponta meg szoktam forgatni, hogy mindkét oldala száradjon. Azonban, ha van egy óriási rácsod, akkor azon is száríthatod és nem kell forgatni, mert mindkét oldalát éri a levegő :)
  • Ha karácsonyfadísznek szánod, szaggatáskor ne feledj rá hurkapálcával lyukat fúrni!
  • Ha megmarad tésztád: zárd le légmentesen és tedd a hűtőbe! Bármikor újra előveheted és alkothatsz.
  • Az a tapasztalatom, hogy a massza eléggé szárítja a bőrt, így ha gondolod, vegyél fel gumikesztyűt a gyúráshoz.
  • A kiszáradt szódabikarbónás díszek festhetőek, így még egy napra van kézműves program neked és a családnak :) Én őszintén megvallom, még sosem festegettem, mert imádom, hogy hófehér és csillogós! Az adventi foglalkozásokon volt már, aki festette, ehhez én az akrilfestéket ajánlom, mert az kevésbé áztatja szét.
  • Minden viccnek van alapja: a díszek NEM ehetőek. (Mivel már mikróztak macskát, mert nem volt leírva a mikró papírjára, így gondoltam, ezt is megemlítem :D)
  • Ha marad szódabikarbónád, akkor tisztítsd meg vele a régebbi ékszereidet. Ehhez leírást ITT találsz.

Jó szórakozást mindenkinek! :)

Szódabikarbóna díszek

Tartalomhoz tartozó címkék: DIY - Csináld magad tippek

Keresés